روان یاب » مقالات روانشناسی » سلامت جنسی (قسمت اول)

مقالات روانشناسی اختلالات جنسی

سلامت جنسی (قسمت اول)

تاریخ درج مقاله : 1393/08/01
پرینت مقاله
سلامت جنسی

Erection یا نعوظ


در این مقال کوتاه سعی کرده ام تا نکاتی آموزنده درباره سیستم نعوظی انسان، ارائه دهم و اینکه بدانیم آیا نعوظ سالمی داریم یا خیر! امیدوارم مطالب مطرح شده مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گرفته وبا طرح پیشنهادات جهت موضوع درخواستی شان بنده را در ادامه این مسیر یاری فرمایند
چون صحبت از نعوظ به میان آمد ناخواسته تمام نظرها به سوی آقایان معطوف می گردد، باید بگویم که زنان نیز همچون مردان دارای نعوظ می باشند منتها نعوظ ایشان نمود بیرونی کمتری داشته و اصولا در درون بدن رخ می دهد. البته در اینجا صرفا موضوع نعوظ آقایان را بررسی خواهیم کرد.
تماس جنسی تنها فرایندی در بدن انسانها میباشد که با راه اندازی دو سیستم پاراسمپاتیک در ابتدا و سیستم سمپاتیک در پی آن، تقریبا همزمان به همراه تاثیر وتاثر متقابل در طی مراحل تماس جنسی عمل می کند. بطوری که تقریبا درهیچ یک از عملکردهای حیاتی بدن شاهد چنین پیچیدگی متناقضی در بدن انسان نیستیم. چه تناقضی؟ پاسخ روشن است:
عصب رسانه های دخیل در راه اندازی این دو چون آب و آتش دائما درحال خنثی سازی یکدیگرند پس چگونه در فضایی خنثی، این به تعبیری قدرتمند ترین! برانگیزاننده ی آدمی اتفاق می افتد؟ پاسخ وجود "تعادل" است. اگرعملکرد هر یک از این دو دچار بیش فعالی گردد نبض فرایند از کار خواهد افتاد.
از دید فیزیولوژی 3شکل طبیعی برانگیختگی در انسان می تواند بروز کند اما برای درک بهتر ابتدا باید دانست Erection چگونه اتفاق می افتد:
منظور از Erection یا همان نعوظ عبارتست از پر خون و برجسته شدن اندام تناسلی که عمدتا با ترشحات پروستاتیک درمردان و ترشحات موکوس در زنان همراه است. بخشی از این ترشحات ابتدا بمنظور پاکسازی مجرا واصالتا برای سهولت در عمل جنسی می باشد. این فرایند توسط سیستم پاراسیمپتیک که مسئولیت گشاد کردن عروق با اوست انجام می پذیرد. با هماهنگی از طرف CNS (مغز) و مکانیزم اوتونوم یا خودکار به شکل پیرامونی فرمانهای دریافتی می توانند دستور به ایجاد نعوظ را صادر نمایند.
اشکال سه گانه نعوظ عبارتند از:
1- نوع تحریکی: که شایعترین نوع از اشکال سه گانه نعوظ بشمار می آید و عبارتست از تحریک تماسی اعم از شکل دستی ویا مغازله ای یعنی تماس بدنی بدون ویا با دخول آلتی.
2- نوع بصری: که عبارتست از دیدن subject سوژه اعم از مشاهده حقیقی، همینطور دیدن فیلم ویا بشکل تصویرسازی ذهنی از کل یا اجزای انتخابی،و یا سوژه های واقعی برگرفته از ذهن تخیل گر از حافظه بصری تا اشکال انتزاعی و حتی نوروتیک حتی روان پریش را شامل میشود.
3- ایجاد اتوماتیک یا ناخواسته Erection درخلال مراحل خواب REM یا همان خواب با حرکات سریع چشم. این نوع بسیار جالب است چرا که برای انسان کارکرد حیاتی داشته و یکی از شاخص های اساسی در کارکرد نعوظی بشمار می آید. در خلال خواب از مراحلی عبور میکنیم که این مراحل بشکل چرخشی تکرار میشوند. مشهورترین این مراحل REM است، شهرت این مرحله بخاطر اتفاقاتی است که در آن رخ می یدهد. آن اتفاقات از این قرارند:
حرکات سریع چشم چرا که انسان شروع به خواب دیدن میکند. فلج موقت تمام بدن چرا که در غیر این صورت انسان هر آنجه را که در خواب می بیند اجرا خواهد کرد، خواب گردی از مواردی است که فرد مبتلا به دلایلی در هنگام REM فلج موقت نمی شود. افزایش ضربان قلب وتشدید خون رسانی. سفت شدن اندام تناسلی، این اتفاق دارای کارکرد حیاتی است و اهمیت آن به قرار زیر است: بدن انسان و اکثر موجودات زنده از ریتم هایی تبعیت میکنند برای اینکه بتوانند خویشتن را در سازگاری شبانه روزی و سازگاری فصلی با تغیرات محیط خودگردانی نمایند. اگر اندام تناسلی را مورد دقت قرار دهیم خواهیم یافت که آن عضوی بسیار فانتزی می باشد. وقتی شاهد کاهش و در نهایت قطع عملکرد این اندام قبل از پایان عمر انسان می شویم آنگاه بیشتر به تصنعی بودن این اندام پی خواهیم برد. Penis یا همان ذکر در مردان معمولا عضو چروکیده ایست که مگردر سه حالت یاد شده فاقد عملکرد است. اجزای آن که شامل قسمت های اسفنجی و اجسام غاری می شوند در طی ساعات روز و عمدتا با اندک جریان خون به حیات خود ادامه می دهند. همانطور که همه می دانیم اگر خون به هریک از اعضای بدن نرسد آن عضو خواهد مرد، پس یکی از اصلی ترین دلایل سفت شدن آلت در هنگام خواب مشخص شد!
بله، خون رسانی !!!
براساس ریتم های شبانه روزی که از آن یاد شد خیلی از کارکردهای بدنمان نیاز به تنظیمات دارند و شاید خودمان هم متوجه آنها نباشیم، بدن طوری طراحی شده که در طی شبانه روز حداقل یک بار خون رسانی کامل به اندام تناسلی انجام شود تا در صورت فقدان سایر اشکال ایجادی آن این عضو دچار کاستی عملکرد نشده و مهمتر اینکه ازبین نرود. این فرایند عمل انزال را نیز تنظیم می سازد بطوری که اگر ظرفیت مخازن منی به حد اشباع رسیده باشند احتمالا محتوی رویا جنبه شهوانی پیدا کرده و اصطلاحا رویای تر اتفاق می افتد.
از دیگر کارکردهای این فرایند افزایش تولید تستسترون در مردان است که از حوالی 4 تا 8 صبح به بیشترین مقدار افزایش می یابد. این میزان افزایش برای آن است که تستسترون هورمون خاص مردانه همان عاملی که صفات ثانویه مردانه مثل اندام و عضلات قدرتمند را ساخته و پرداخته است مردان را قادر به انجام کارهای یدی بیرون از خانه که نیاز به زور و تحرک زیاد دارند محیا می سازد.
نکته این که اشکال تحریکی در زنان و نوع بصری در مردان تاثیراتشان در نعوظ قوی تر است و خواب REM درزنان و مردان تقریبا به طور یکسان نعوظ را بوجود می آورد.باید دانست که بروز هرگونه اختلالی دراین توازن زیستی می تواند باعث بروز کژکاری جنسی گردد.
در ادامه این مطلب سعی خواهم کرد تا سایر ابعاد موضوع را با همین سبک برای شما دوستان گرامی تشریح نمایم. از اینکه با نظرات خود بنده را راهنمایی می فرمائید متشکرم.
علی مظفرراد

علی مظفرراد